Київ, вул. Юрія Поправки, 14, оф.1
+380 44 501-25-37
+380 93 180-50-34
perevod@slogan.com.ua
Skype: slogan.com.ua

Каннада: одна мова з безліччю варіантів

Карнатака, місцевість, де розмовляють мовою каннада, має площу 191 791 км2 і є восьмим за площею штатом Індії. Літературна форма мови каннада звучить приблизно однаково на всій території штату, в той час як розмовна мова має безліч варіантів. Їх існування пов’язане і з географічними факторами.

Існує щонайменше двадцять різних діалектів, якими розмовляють в штаті. Найбільш поширеними є такі регіональні діалекти:

1) Мисор каннада – діалект, на якому говорять в основному в південній частині Карнатаки.
2) Хублі/дхарвад каннада – діалект, який використовується в основному в північній частині Карнатаки.
3) Мангалор/караавалі каннада – діалект, на якому говорять в основному в прибережних районах.

Це основні регіональні діалекти, але кожен з них теж має декілька варіантів. Кодава, бадага уралі, холія, кунда. санкеті, хавйака, белларі, бангалор, бульбарга, соліда – ось назви деяких з цих діалектів. Ці форми мови можуть досить сильно відрізнятися одна від одної за стилем і за звучанням, одне і те ж слово може мати різні значення. Наприклад, shira – це назва солодкої страви в діалекті дхарвад, але в діалекті місора вона має значення «голова». Bhotaayi – це назва риби в діалекті регіону мангалор, але в інших частинах штату це слово перекладається як «Мати Земля». У слововживанні мови каннада можна знайти безліч подібних варіацій.

Поряд з географічними відмінностями існують і соціальні. Соціальні групи, які називаються «ламбані», «корага», «халаккі» і «тода» мають певні мовні відмінності. Навіть більші спільноти, такі як браміни або куруби, розмовляють на версіях мови, характерної тільки для їх групи. Люди, що належать до вищих верств суспільства, розмовляють більш досконалою мовою, уникаючи жаргонних виразів. Освічені люди також демонструють особливе ставлення до мови. Навіть чоловіки і жінки, що належать до однієї спільноти, можуть говорити по-різному. Трапляється, що жінкам заборонено використовувати ті чи інші слова, характерні для «чоловічої» мови. Певні відмінності простежуються і в мові різних вікових груп.

Штат Карнатака був створений у 1956 році, до цього мова каннада була державною лише в одному регіоні. У мовах телугу, урду, маратхі і в тамільській мові помітний значний вплив мови каннада. Незважаючи на значні варіації каннада залишається єдиною мовою, що має структурою, загальну для всіх діалектів. Вона є предметом гордості народів, які нею розмовляють.